Ułatwienia dostępu

Zespół Pieśni i Tańca Ludowego „HANKA” działa przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kątach Wrocławskich od 2010 r.  Zespół powstał z inicjatywy Lidii Reps – ówczesnej dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Kątach Wrocławskich, by swym występem uświetnić uroczystość nadania imienia szkole.

Najpierw pod kierunkiem instruktora tańca ludowego Hanny Wachowskiej, a następnie Hanny Matuszewskiej zespół doskonali układy tańców narodowych oraz tańców regionalnych. Od 2023 zespół rozpoczął również przygodę ze śpiewem, a funkcję trenera wokalnego  objęła jedna z tancerek zespołu, Renata Kowalczyk.

„HANKA” wielokrotnie reprezentowała gminę na różnego rodzaju imprezach o zasięgu gminnym, powiatowym i wojewódzkim (m.in. Kąty Wrocławskie, Kobierzyce, Siechnice, Żurawina, Sulistrowice, Łagów k. Zgorzelca).  Tancerze dwukrotnie wystąpili przed lokalną społecznością zaprzyjaźnionej gminy Biblis w Niemczech, podczas obchodów święta "Gurkenfest" w 2012 i 2017 roku.

Wielkim sukcesem Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego „Hanka” był dwukrotny udział w koncercie galowym Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska i zaprezentowanie swoich umiejętności na scenie Opery Wrocławskiej.  Tancerze mieli okazję zaprezentować się również na IV Festiwalu Kultury Afrykańskiej "Freaki z Afryki z polskim przytupem", który odbył się w Starym Klasztorze we Wrocławiu, a także na 29 Międzynarodowym Festiwalu Folkloru organizowanym przez miasto Nowa Ruda.

W 2016 roku Stowarzyszenie Lider A4 nadało Zespołowi  Tańca Ludowego "Hanka" certyfikat produktu lokalnego w kategorii: twórczość artystyczna.

Członkami zespołu są osoby pochodzące nie tylko z Kątów Wrocławskich, ale także  okolic, a nawet z Wrocławia, dla których folklor stał się pasją i niezbędną do życia formą aktywnego spędzania czasu. Od wielu lat zespół tworzy grono ludzi, którzy z zamiłowaniem traktują polskie tradycje ludowe, a celem jest ich krzewienie i kultywowanie.